PAGINA DE ÎNCEPUT
-
ISTORIC
-
JURISPRUDENȚĂ
-
LISTA DE ȘEDINȚE
-
DOSARE
-
STATISTICI
-
INFORMAȚII
-
NOUTĂȚI
-
ARTICOLE
-
LEGĂTURI
-
CONTACT
Înalta Curte de Casație și Justiție a României
Secția I Civilă
|
Secția a II-a Civilă
|
Secția Penală
|
Contencios Administrativ
|
Completele de 5
|
S.U.
|
Complet RIL
|
Complet HP
  

Din istoria Curții Supreme de Justiție

Lista președinților Instanței Supreme de la înființare și până în prezent

În perioada 1949 - 01.08.1952, denumirea Instanței Supreme era de Curtea Supremă.

Denumirea de Tribunal Suprem este valabilă pentru perioada 01.08.1952 - 27.12.1989.

Numele și prenumele Perioada exercitării funcției
Vasile STURZA 14.02.1862 - 19.10.1868
Constantin HURMUZACHE 24.10.1868 - 08.03.1869
Scarlat FĂLCOIANU 08.03.1869 - 03.09.1876
Alexandru CREȚESCU 03.09.1876 - 15.10.1886
Constantin SCHINA 15.10.1886 - 01.04.1906
Scarlat FEREKYDE 01.04.1906 - 01.05.1909
G.N. BAGDAT 01.05.1909 - 01.10.1911
Corneliu MANOLESCU 1911 - 1918
Victor ROMNICEANU 1919 - 05.08.1924
Gheorghe BUZDUGAN 05.08.1924 - 05.06.1927
Oscar NICOLESCU 05.08.1927 - 07.11.1930
Ion STAMBULESCU 07.11.1930 - 17.02.1931
Dimitrie VOLANSCHI 24.03.1931 - 01.06.1938
Andrei RĂDULESCU 01.06.1938 - 09.1940
Dimitie LUPU 09.1940 - 1944
Oconel CIREȘ 1944 - 1945
Petre DAVIDESCU 1945 - 1947
Oconel CIREȘ 1947 - 01.04.1949
Gheorghe STERE 01.04.1949 - 24.01.1953
Stelian NIȚULESCU 24.01.1953 - 01.07.1954
Alexandru VOITINOVICI 01.07.1954 - 03.1967
Emilian NUCESCU 03.1967 - 08.1975
Constantin STĂTESCU 08.1975 - 01.1977
Iustin GRIGORAȘ 01.1977 - 11.1979
Ioan SĂLĂJAN 11.1979 - 03.01.1990
Teodor VASILIU 03.01.1990 - 20.07.1990
Teofil POP 20.07.1990 - 17.06.1992
Valeriu BOGDĂNESCU 13.07.1992 - 25.07.1994
Gheorghe UGLEAN 20.12.1994 - 20.06.1998
Sorin MOISESCU 20.06.1998 - 06.04.2000
Paul FLOREA 27.04.2000 - 16.06.2004
Nicolae POPA 14.07.2004 - 14.09.2009
Lidia BARBULESCU 14.09.2009 - 15.09.2010
Doina Livia STANCIU 17.09.2010 - prezent

Concept grafic și realizare
© Indaco Systems, 2005